About Badanie oct

OCT to skrót od optyczna koherentna tomografia dna oka. Tego typu badanie polega na diagnozowaniu chorób siatkówki, a przede wszystkim dna oka i plamki. Uznaje się, że OCT jest obecnie jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w okulistyce.

Wymaga nowoczesnej aparatury, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Badanie należy do grupy badań obrazowych. Dzięki niemu lekarz okulista jest w stanie zobaczyć zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym znajdującą się z tyłu plamkę żółtą. Dużą zaletą optycznej koherentnej tomografii dna oka jest jej bezinwazyjność, która sprawia, że badanie to może zastąpić wymagającą podanie dożylnego kontrastu angiografię fluoresceinową.

Na czym polega to dokładne badanie oka? Przed przystąpieniem do badania OCT oka, pacjentowi aplikuje się specjalne krople, które rozszerzają źrenice. Można się wtedy spodziewać pogorszenia widzenia, a także światłowstrętu. Czas, po którym źrenica ulegnie rozszerzeniu to na ogół fifteen minut.

Badanie prowadzone jest z użyciem sprzętu podobnego do dużego aparatu fotograficznego. W celu uwidocznienia odpowiedniego obszaru na dnie oka lekarz prowadzący badanie poleca pacjentowi kierowanie wzroku w różnych kierunkach. Okresowo pacjent może być poproszony o powstrzymanie się od mrugania.

Badanie OCT, znane również jako optyczna koherentna tomografia dna oka, to nowoczesne badanie z grupy badań obrazowych, pozwalające na dokonanie oceny stanu narządu wzroku. Umożliwia ono uzyskanie modelu przekroju tkanki oraz dokładny pomiar grubości siatkówki, czym wyróżnia się na tle innych badań diagnostycznych, które dają wyłącznie obraz powierzchni gałki ocznej.

OCT pozwala monitorować stan rogówki, jest więc przeprowadzane u Pacjentów, którzy planują poddać się zabiegowi laserowemu. Warto dodać, że badanie to powinno być regularnie wykonywane u osób z nadciśnieniem tętniczym i wysoką krótkowzrocznością.

Jest używane przed operacjami oczu oczu, takimi jak operacje zaćmy czy operacje na siatkówce, aby zaplanować i ocenić stan anatomiczny.

W celu rozpoczęcia badania pacjent sadzany jest naprzeciwko aparatu diagnostycznego i proszony o oparcie głowy na specjalnej podpórce oraz zaniechanie wykonywania jakichkolwiek ruchów. Następnie przeprowadzający diagnostykę lekarz okulista obserwuje na ekranie dno oka i rejestruje przekrój wybranych ingredientów. Badanie OCT trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu pacjent w niedługim czasie może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dzięki badaniu OCT można dokonać analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki.

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, to nowoczesne narzędzie diagnostyczne, które pozwala specjaliście rozpoznać wiele chorób more info okulistycznych i jest przydatne przy przygotowaniu do zabiegów laserowych.

Wykonanie badania OCT pozwala na diagnozę stanu siatkówki i wykrywanie schorzeń dna oka. Jest wykorzystywane zwłaszcza w razie podejrzeń wystąpienia zmian w obszarze plamki żółtej. Badanie jest zalecane u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD – Age-connected Macular Degeneration), objawiającej się zaburzeniem ostrości widzenia w środkowej części jego pola, a także przy makulopatii cukrzycowej (DME – Diabetic Macular Edema), czyli tzw.

Technika ta opiera się na interferometrii koherentnej, która pozwala na pomiar różnicy czasu podróży i intensywności odbitego światła od różnych warstw tkanek.

Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych dla administratora eCommerce manufacturing unit Spółka Akcyjna w celu przesyłania mi newslettera / mailingu (forma elektronicznego biuletynu, informacja wysyłana do zadeklarowanych użytkowników w celu prezentowania promocji cenowych, nowych produktów, usług, wydarzeń branżowych itp.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *